Jak liczyć terminy procesowe? Gorzów Wlkp.

Jakie mamy terminy?

Terminy procesowe dzielą się na dwa typy: sądowe i ustawowe.

W przypadku terminów ustawowych ich długość i chwila rozpoczęcia ich biegu są określone bezpośrednio w przepisie ustawy.

Terminy ustawowe nie mogą być skracane ani przedłużane.

Z terminem sądowym mamy do czynienia wtedy, gdy przepis ustawy pozostawia wyznaczenie terminu lub jego długości uznaniu sądu.

Termin sądowy może zostać z ważnych przyczyn skrócony lub przedłużony, na wniosek zgłoszony przed jego upływem.

Jak liczyć terminy?

Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 KC).

Oznacza to, że jeżeli doręczenie było dokonane w środę 17.07.24 r., a termin jest dwutygodniowy, to termin upłynie również w środę 31.07.24 r.

Dni wolne od pracy a termin

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Zachowanie terminu

Złożenie pisma procesowego uważa się za dokonane w terminie nie tylko w wypadku złożenia go w sądzie przed upływem terminu, lecz również w wypadku wysłania go w tym okresie poprzez placówkę pocztową operatora wyznaczonego (aktualnie jest to Poczta Polska).

Analogiczny skutek odniesie pismo wysłane w terminie za pośrednictwem operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Skutek złożenia pisma w sądzie wywiera również złożenie pisma przez:

  • żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej,
  • osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,
  • członka załogi polskiego statku morskiego u kapitana statku.

Przywrócenie terminu
Czynność dokonana po upływie terminu nie wywołuje skutków prawnych. Jeżeli jednak uchybienie terminu nie jest winą strony, a rodzi dla niej negatywne skutki procesowe, możliwe jest ubieganie się o przywrócenie terminu przez sąd.

Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie 7 dni od daty ustania przeszkody, która uniemożliwiła stronie dokonanie czynności w przepisanym czasie.

W napisaniu odpowiedniego wniosku pomoże Ci adwokat.

Search

Proponowane posty

Kategorie

Znajdź nas na