KIEDY PRZYSŁUGUJĄ?
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 k.r.o.).
WYSOKOŚĆ ALIMENTÓW
Każda sprawa jest indywidualna i nie istnieje jeden sposób wyliczenia wysokości alimentów.
Jednak na ustalenie wysokości alimentów mają wpływ dwie kwestie:
- usprawiedliwione potrzeby dziecka,
- zarobkowe i majątkowe możliwości rodziców.
Istotą alimentów jest pokrycie wszystkich usprawiedliwionych potrzeb dziecka, czyli takich które zapewnią dziecku godną, a nie tylko minimalną egzystencję
OBNIŻENIE/PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW
Zgodnie z art. 138 KRO „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.
Zmianę wysokości alimentów może usprawiedliwiać:
- wzrost potrzeb dziecka jak również ogólny wzrost cen i spadek siły nabywczej pieniądza
lub
- znaczne pogorszenie sytuacji finansowej zobowiązanego.
„Zmiana stosunków” musi nastąpić po wydaniu orzeczenia zasądzającego alimenty. Jeżeli strony będą powoływały się na okoliczności, które istniały już w chwili orzekania o alimentach, to nie zostanie spełniona przesłanka umożliwiająca zmianę orzeczenia pierwotnego.
W sporządzeniu odpowiedniego pozwu pomoże Ci adwokat.
OSOBISTA OPIEKA NAD DZIECKIEM MA ZNACZENIE
Wykonanie obowiązku alimentacyjnego może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie dziecka, czyli opiece nad dzieckiem.
W takim wypadku świadczenie alimentacyjne drugiego rodzica polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania dziecka.
(art. 135 k.r.o.)
WIĘZIENIE ZA NIEREGULOWANIE ALIMENTÓW?
W pewnych sytuacjach niepłacenie alimentów może być w świetle prawa przestępstwem, co reguluje art. 209 Kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności za niealimentację.
Ściganie dłużnika o niepłacenie alimentów następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego, czyli wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, który jest organem w postępowaniu o udzielenie pomocy państwowej osobom uprawnionym do świadczeń alimentacyjnych.
Dłużnik może uniknąć więzienia, jeśli spełni ustawowe przesłanki o czym powie Ci adwokat podczas konsultacji.